Küretaj

Rahim ağzının açılıp, rahim içinin boşaltılmasını sağlayan küçük cerrahi bir işlemdir. Genelde iki amaç için yapılır. Gebe kalan kadınlarda, rahim içindeki dokuyu boşaltmak için ve düzensiz kanamalı kadınlarda teşhis koymak için yapılır. Ayrıca bazen düşüklerden sonra, rahim içinde herhangi bir doku kalıp kalmadığını anlamak için, kontrol amacıyla da yapılabilir. Böylece aşırı kanama ve enfeksiyon gelişmesi önlenir. Eğer gebeliğin erken dönemi ve doku miktarı çok az ise bu işlem gerekli olmayabilir. Bunun kontrolu ultrasound ile yapılabilir.

Bazen adet kanamasının düzeni değişebilir. Adet kanamaları arasında veya cinsel ilişki sonrasında lekelenmeler olabilir. Bu tür durumlarda ve menopozdan sonra olan kanamalarda teşhis amacıyla küretaj yapılarak biyopsi alınır. Genelde anestezi gerektirmez, işlem sırasında ağrılı bir dönem vardır ancak bu çok kısa sürer. Ancak genel anestezinin yapıldığı durumlar da vardır. Rahim ağzı çok darsa veya hasta acıya çok dayanıksızsa yapılabilir. Alınan materyal patolojiye gönderilir, bunun sonucuna göre tedavi yapılır. Nadiren aşırı vajinal kanamalarda, teşhis amacıyla değil ancak tedavi amacıyla küretaj yapılabilir. İlaçlı tedavi yeterli olmadığında uygulanır.

Nasıl Bir İşlemdir

Önce, anestezi yapılacaksa ,anestezist tarafından genel anestezi verilir. Daha sonra rahim ağzını açmak için dilatör dediğimiz tüp şeklinde bir alet kullanılır. Bu aletle rahim ağzından girilir. Rahimdeki dokular vakumla alınır. Tüm işlemlerin süresi yaklaşık beş dakika kadar sürer.

Çalışmaya Ne Zaman Başlayabilirim

Çoğu kadın için bir günlük izin yeterlidir. Fiziksel olarak iyileşme çabuk olur. Fakat psikolojik olarak iyileşme daha uzun sürebilir. Çünkü eğer istenen bir gebelik ise bebeğinizi kaybetmek sizin için zor olacaktır. Küretajın ardından düzensiz kanamaların olması beklenen bir durumdur.

Küretajın Ardından

- Büyük pıhtılar ve aşırı kanama oluyorsa

- Ciddi karın ağrısı varsa

- Kötü kokulu vajinal akıntı varsa

- Yüksek ateş varsa hemen doktorunuza haber verin.

Riskleri Nelerdir

Hemen hemen hiç riski yoktur. Aşağıdaki sorunların oluşması da özellikle gebe olmayan kadınlarda oldukça nadirdir.

- Rahimde delinme olabilir. Özellikle gebe kadınların rahimlerinin duvarları çok hassas olduğu için dikkatli olmak gereklidir.

- Rahimdeki doku tamamen çıkarılmamış olabilir. Kalan kısım kendisini atabilir ancak kanama ve enfeksiyon yaratma ihtimali vardır. Bu durumda işlemin tekrarı gereklidir.


Geri Dön