Kadın Genital Organ CO2 Laser Femilift ile Vajinal Sıkılaştırma, Rejüvenizasyon, Vaginal Kuruluğun Giderilmesi ve İdrar Kaçırma Tedavileri Hakkında Bilgi

Kadın genital organın genişlemiş olması, idrar kaçırma, vaginal kuruluk hem cinsel açıdan, hem yaşam kalitesi, hem de hijyenik açıdan sorunlar yaratabilen bir durumdur.

Cerrahi girişim gerektirecek boyutlarda olması durumunda işlem genel anestezi veya sedasyonla lokal anestezi altında yapılabilecek, küçük işlemler grubundandır.

Cerrahi işlemlerdeki- vajinoplasti operasyonuna ve anesteziye bağlı komplikasyonların aksine bu işlemde herhangi bir anestezi gerekmediğinden anesteziye bağlı komplikasyon riski yoktur.

İşlem bir vaginal prob ile sadece vagina içerisine uygulanır. Her seans 5-15 dakika sürer.

Ayda bir ve toplamda 4-5 seans uygulanır. Her seanstan 4-5 gün sonra cinsel ilişkide bulunulabilir. Eğer aktif cinsel yaşamın sürmesi istenirse seanslar 2 haftada bir uygulanabilir. Burada amaçlanan 3-5 seans sonunda vaginal sıklığın artırılması ve/veya idrar kaçırma ve/veya vaginal kuruluk şikâyetlerinin ortadan kaldırılmasıdır.

Geçmişteki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığınız ilaçlar varsa mutlaka doktora bildirilmelidir. Ayrıca ameliyat öncesinde 10 gün süreyle aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlardan kaçınılmalıdır.

İşlemden sonra vaginada nadiren ilk 48 saat ödem, gerginlik ve hassasiyet oluşur. Bunu engellemek için ağrı kesici ve antiseptik solüsyonlar kullanılması gerekebilir. İşlemden itibaren günlük yaşam aktivitelerine çok büyük oranda dönülür.

Vaginada ileri derece deformasyon, mesane-bağırsak fıtığı, rahim sarkmasında sadece bu tedavi ile düzelme sağlanamayacağından bu durumlarda cerrahi operasyon ile kombine tedavi planlanabilir.

İleri derecede idrar kaçırmada 4-5 seans tedavi sonrası idrar kaçırmada nüks oranı artabileceğinden cerrahi operasyon gerekebilir.

"İşlemden itibaren 5 gün süreyle cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez"

Bu işlemle ilgili karşılaşılabilecek komplikasyonlar şu şekilde özetlenebilir;

Erken Dönem:

* Kanama: Olmaz.

* Enfeksiyon: Bu bölge mikroorganizmalardan çok zengin bir bölgedir. İşlemin kendisi vaginal siğil, mantar ve bakteriyel Enfeksiyonların azalmasına neden olur. Aynı şekilde kan dolaşımı acısından da zengin bir bölge olduğundan enfeksiyonla çok karşılaşılmaz. Temiz tutulması, gerektiğinde önerilen antiseptiklerin kullanılması enfeksiyon görülme ihtimalini azaltır.

* Hassasiyet - Ödem: Erken dönemde nadiren hafif bir gerginlik, hassasiyet ya da lokal ödem olabilir.

Geç Dönem:

* Ağrılı olması nedeniyle cinsel ilişkide zorluk yaşanması: ilk 5 günden sonra son derece nadir bir durumdur. Bazen psikolojik nedenlerle oluşabilir. Ama birkaç hafta geçtikten sonra genellikle böyle bir problem beklenmez.

 


Geri Dön