Doğumun Başladığını Nasıl Anlarız

 1- Çoğunlukla önce kanlı sümüksü kaygan bir akıntı olur, buna halk arasında nişan veya işaret denir. Rahim ağzında gebelik sırasında doğal bir tıkaç oluşturan salgıdır gelen.
 
Burumda bir kaç saat içerisinde doğum başlayabileceği düşünülmeli ılık bir duş alınarak bir şey yenilip içilmeden beklenmeli ve durumdan doktorunuz haberdar edilmelidir. Hastaneye gitmek için ağrıların başlanması beklenmelidir. 
 
2- 10 dak. Da bir yaklaşık 1-2 dak. Süren, sıklığı ve şiddeti giderek artan, belden kasıklaran doğru vuran ve karında sertleşmeyle birlikte olan ritmik ağrılar varsa "gebeliğin hangi haftası olursa olsun"  doğum başlamış olabilir. Durumdan doktorunuz haberdar edilerek belirlenen hastaneye gidilmelidir.
 
3- Ağrı başlamadan da bebeğin amniyon suyu gelebilir. Berrak veya yeşil-kahverengi, üzerindeki kıyafetleri ıslatacak veya yatağa geçecek yoğunlukta bir sıvı akıntısı olursa  düşünebiliriz. Durum fark edildiği andan itibaren bir şey yiyip içmemeli ve doktorunuz haberdar edilmelidir. 
 
Akıntı berrak ise ve ağrı yoksa, vajinal doğum planlanmışsa ılık bir duş alındıktan sonra sezaryen planlanmışsa duş almadan belirlenen hastaneye gidilmelidir.
 
Akıntı yeşil ve veya kahverengi ise bebek doğumdan önce anne karnında dışkısını yapmış olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden  belirlenen hastaneye gidilmelidir.
 
4- Gebelik boyunca en riskli olabilecek durum vaginal kanamadır. Normal adet yoğunluğunda veya daha fazla, ağrılı veya ağrısız, açık veya koyu renkte her türlü kanama gebeliğin her döneminde  bebek ve anne için riskli bir durumdur. Acil olarak doktorunuzu aramanız gerekir. gebeliğin haftası ilerledikçe kanamanın şiddetlenme ihtimali ve buna bağlı olarak  da bebek ve anne için risk artacağından en kısa sürede belirlenen hastaneye acil olarak gitmeniz gerekir.
 
Gebeliğin herhangi bir döneminde yukarıdaki durumlarda ortaya çıktığında günün hangi saati olursa olsun doktorunuza telefon veya sms ile haber veriniz ve bir şey yiyip içmeyiniz.
 
Eğer gebeliğiniz 36 hafta üzeri ise vajinal doğum planlanmışsa kanama durumu dışında ağrıların başlaması ve/veya amnion  sularının berrak gelmesi genellikle acil bir durum yaratmaz. Bu iki durumda vajinal doğum planlanıyorsa hastaneye gitmeden ılık bir duş almak rahatlatıcı olacaktır. Ancak sezaryen ile doğum planlanmışsa en kısa sürede hastaneye gidilmelidir.
 
36 haftadan küçük  gebeliklerde yukarıdaki durumlarda erken doğum veya düşük başlangıcı olabilir. Zamanında tedaviye başlandığında bir kısım erken doğum ve düşüğün önlenebilmesi mümkündür. Bu nedenle zaman kaybetmeden doktorunuzu aramanız gerekir.
 


Geri Dön