Gebelik Testleri

Adet kanamanız gecikti ve bunun yanında bulantı, memelerde hassasiyet ve halsizlik de varsa gebelik testi yapmanızda fayda vardır. Evde yapılabilen gebelik testlerinin nasıl sonuç verdiğini ve güvenirliğini bilirseniz sonuçlarını da daha rahat değerlendirirsiniz.
 
Gebelik Testleri Gebeliği Nasıl Belirler
Döllenen yumurta, rahme tutunduktan sonra HCG (human chorionic gonadotropin) denen hormonu salgılamaya başlar. Bu hormon, beklenen adet kanamasının bir hafta sonrasında idrarda çıkmaya başlar. Böylece, evde kendi kendinize yapabileceğiniz idrarda gebelik testi ile gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Daha erken dönemlerde ise laboratuvarda kan testi ile sonuç belirlenebilir.
 
Evde Yapılan Gebelik Testlerinin Tipleri Var Mı
Pek çok türde gebelik testi vardır ancak genelde çoğunun çalışma şekli aynıdır. Ya idrarınızı yaparken test çubuğunun ucunu idrara tutarsınız ya da içine idrarınızı yaptığınız kaba test çubuğunu batırarak 5-10 sn beklersiniz. Birkaç dakika içinde artı veya eksi işareti oluşarak veya renk değişimi ile gebesiniz veya gebe değilsiniz kelimeleri belirir. Bazen de idrarınıza özel bir sıvı veya toz konarak renk değişikliğine göre gebelik pozitif veya negatif denir. Her testin uygulamasında az da olsa değişiklik olabileceği için yapmadan önce açıklamaları mutlaka dikkatle okuyun, daha sonra uygulamaya geçin.
 
Ne Zaman Yapılmalı
Çoğu test artık, adet gecikmesinin ilk gününden itibaren yapılabilmektedir. Fakat doğru bir sonuç alabilmek için bir hafta beklenirse daha iyi olur.
 
Doğruluk Oranı Nedir
Çoğu testin doğruluk oranı %99 dur. Ancak adet gecikmesinden bir hafta sonrasında bu oran geçerlidir. Eğer daha erken dönemde öğrenmeniz gerekliyse kan testi yaptırmalısınız.
 
Yanlış Pozitif Sonuç Verebilir Mi
Nadiren gebe olmadığınız halde test sonucu pozitif çıkabilir. İdrarda kan veya protein varsa, bazı idrar söktürücü ilaçlar ve günü geçmiş veya hasar görmüş testlerde de  yanlış pozitif sonuç çıkabilir. 
 
Yanlış Negatif Sonuç Verebilir Mi
Evet bu olasılık daha fazla görülür. Hamile olduğunuz halde test sonucunun negatif çıkmasıdır. Eğer erken dönemde testi yaptıysanız, idrarınızı 15 dakikadan fazla beklettiyseniz, testi yapmadan önce çok su içtiyseniz yanlış pozitif sonuç çıkabilir. En iyisi sabah yapılan ilk idrarda testi uygulamaktır. Eğer negatif test çıktıysa bir hafta sonra testi tekrar etmenizde fayda vardır.
 
Test Sonunda Ne Yapmalı
Evde yaptığınız gebelik testiniz pozitif çıktı yani gebelik var görülüyorsa doktorunuzdan randevu alın. Bunu teyit edecek kan testi ve jinekolojik muayene gereklidir. Ayrıca gebeliğiniz ne kadar erken tespit edilirse o kadar erken bakımı başlar.
Testiniz negatif çıktı ancak adet kanamanız iki hafta geçmesine rağmen başlamadıysa yine doktorunuza kontrole gitmelisiniz. Hastalık, stres, aşırı egzersiz ve hormonal bozukluk gibi pek çok durum adet kanamasının gecikmesine neden olabilir. Doktorunuz adetlerinizi düzene sokacaktır.
 


Geri Dön