Gebelikte Antidepresan İlaç Kullanımı

Gebelik sırasında antidepresan ilaç kullanımı, bebeğiniz için riskli olabilir. Ancak ilacınızı bırakmanız sizin sağlınız açısından da riskli olacaktır. Depresyondaki çoğu kişi için antidepresan ilaçlar oldukça önemlidir. Şikayetleri azaltacak ve kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Ancak gebeyken veya gebe kalmayı düşünüyorsanız ne yapmanız gerekecektir Bunların cevabına bakalım.
 
Depresyon Gebeliği Nasıl Etkiler
Gebelik hormonlarının kadını, depresyondan koruduğu söylense de araştırmacılar bunun doğru olmadığını savunmaktadırlar. Gerçekten de gebelik süresince %10 kadında depresyon gelişmektedir. Her ne kadar gebelik, depresyonu daha kötüleştirmese de duygusal değişimlerden dolayı sıkıntı yaşanabilir.
 
Gebelikte Antidepresan İlaçlar Kullanılabilir Mi
Gebelik sırasında birkaç tane antidepresan ilaç güvenilirdir. Bunların kullanımı ile bebekte  doğumsal defekt veya gelişim geriliği olması arasında bir ilişki bulunamamıştır. Doğumdan sonra bebekte çekilme belirtileri dediğimiz titreme, mide -bağırsak problemleri, uyku bozuklukları ve tiz sesle ağlama gibi bulgular olabilir. Ancak yine de araştırmalar devam etmektedir ve ilaç kullanımına, yarar/zarar oranına bakarak dikkatlice karar vermek gerekecektir.
 
Gebelik Sırasında Antidepresan İlaç Alınmazsa Ne Olur
Eğer gebe kaldığınızda antidepresan ilaçlarınızı bırakırsanız depresyonunuz tekrarlayabilir. İlacına devam eden gebeye göre 5 kat depresyon geçirme riski gelişir. Ayrıca antidepresan ilacı birden bırakmak, başağrısı, bulantı ve kusma, titreme, baş dönmesi, halsizlik, uykusuzluk, aşırı hassasiyet gibi şikayetlere de yol açabilir.
 
Ne Yapmalı
Eğer depresyonunuz var ve gebeyseniz ya da gebe kalmak istiyorsanız doktorunuza danışın. Bazen hafif vakalar ilaç tedavisi olmadan destekleyici yöntemler ve konuşma terapileri ile iyileşebilirler. Ancak durum daha ciddi veya önceden de depresyon geçirme hikayesi varsa ilaç kullanmak gerekecektir. Bu kararı vermek elbette ki kolay olmayacaktır.  Sizin ve bebeğiniz açısından en iyi seçimin ne olacağına, doktorunuzla beraber  karar vermeniz gerekecektir.


Geri Dön