Gebelikte Kilo Alımı

Gebelikte kilo alımı, her ne kadar hoşunuza gitmese de kaçınılmaz bir durumdur. Ancak hem bebeğinizin büyüme ve gelişmesi için yeterli olan, hem de sizin daha sonra kilo vermenizde sorun yaratmayacak ideal kiloyu almanız önemlidir. Kilo alımıyla ilgili tek bir yaklaşım yoktur. Çünkü pek çok faktör bunu etkiler. Gebelik öncesi kilonuz, sizin ve bebeğinizin sağlık durumlarının hepsi etkileyecek faktörlerdir. Doktorunuzla beraber almanız gereken ideal kiloyu belirleyeceksiniz. Düşük kilolu gebelerin alması gereken ideal kilo 14 ile 18 kg arasındadır. Normal kilolu gebelerin ise 12 ile 15 kg almaları idealdir. Kilosu fazla gebelerin 7 ile 12 kg almaları, obez gebelerin 7 kg alması yeterlidir.
 
Kilonuz Fazla İse
Her ne kadar fazla kilolar sağlığınız için zararlı olsa da gebeyken kilo vermek çok uygun değildir. Hatta fazla kilolu kadınların bile kilo alması gereklidir. Eğer gebeliğinizde tavsiye edilenden daha fazla kilo alırsanız ve doğum yaptıktan altı ay sonrasında da halen bu kiloları veremezseniz, obez olma ihtimaliniz yüksektir.
 
Kilonuz Düşük İse
Eğer düşük kilolu iseniz gebeyken kilo almanız özellilke son üç ayda daha kolaydır. Ancak bebeğinizin kilosu beklenenden daha düşük olabilir hatta erken bile doğabilir.
 
Alınan Kilolar Nelerden Oluşuyor
Bebeğinizin 3,5 kg doğduğunu farzedersek aldığınız kilolar nereye gidiyor Bunu mutlaka merak ediyorsunuzdur. Aşağıda hesapladık;
Bebeğiniz: 3- 4 kg
Büyüyen memeler: 1-1,5 kg
Büyüyen rahim: 1 kg
Plazenta(Eş): 1-1,5 kg
Kese sıvısı: 1 kg
Artmış kan hacmi: 1,5- 2 kg
Artmış sıvı hacmi: 1-1,5 kg
Yağ deposu: 3- 4 kg
 
Ne Zaman Ve Ne Kadar Kilo Almalı
Çoğu kadının, ilk üç ayda kilo alması gerekli değildir. Eğer sabah bulantılarınız ve kusmanız varsa bu sizin için iyi bir haberdir. İlk birkaç ay bir veya iki kilo almanız yeterlidir. Bunu da günde fazladan alacağınız 150-200 kalori ile sağlayabilirsiniz. İştahınız normalse bunu almanız zor değildir. İkinci ve üçüncü üç aylık dönemlerdeki kilo alımı daha önemlidir ve düzgün olması gereklidir. Doğuma kadar geçen sürede ayda 1,5 kg almak yeterlidir. Bunun için de günlük yediklerinize ilave olarak 300 kalori eklemeniz yeterli olacaktır. Eğer düşük kilolu iseniz daha fazla ilave yapılabilir.
 
İdeal Yemek Listesi
Normalde yediklerinize ilave yapmak çok kolaydır. Ancak bunları, bebeğinizin ihtiyacı olan şeylerden seçmek önemlidir. Aşırı yemekten sakının ve yediklerinizi besleyici gıdalardan seçin.
- Tam tahıllı ürünleri tercih edin.
- Sebze ve salata ağırlıklı beslenin.
- Pasta, kurabiye yerine meyve yiyin.
 
Doktorunuza Danışın
Kontrollere gittikçe doktorunuz kilonuzu yakından takip edecektir. Hedeflenen kilodan sapma olması halinde size yapmanız gerekenler anlatılacaktır


Geri Dön